W dniach 6-7 listopada uczestniczyłam w ogólnopolskiej konferencji naukowej online „Pamięć i historia”, zorganizowanej przez Ośrodek Badawczy Facta Ficta oraz Wydział Filozoficzny UJ, Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Spotkanie online za pośrednictwem platformy Discord było bardzo interesujące, zważywszy na szerokie spektrum tematów traktujących o problematyce pamięci. Szkoda tylko klimatu konferencyjnych kawek (które powinny zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak mawia jeden z moich profesorów), rozmów w kuluarowych, wymiany wizytówek, rozmów twarzą w twarz. Ot, uroki pokowidowej epoki.
Z uwagi na nowe obszary moich poszukiwań badawczych, przedstawiłam referat (rozpoznawczy!) na temat narracji wystaw w dekadzie Gierkowskiej na przykładzie ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie z 1974 roku, zatytułowanej Muzea – Społeczeństwu (28 V-30 IX), która wpisywała się w program obchodów trzydziestolecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i wydarzenia w Warszawie pod wspólnym tytułem Panorama kulturalna XXX-lecia PRL. Z tej okazji w całym kraju organizowano czyny społeczne, odbywały się wystawy, prelekcje, spotkania, przygotowano szereg wydawnictw podsumowujących niemal każdą sferę życia społecznego… Dlatego dziś jest to znakomite źródło informacji.
Poza kwerendą muzealną i archiwalną, sporo czasu spędziłam nad prasą codzienną, tygodnikami i miesięcznikami z roku 1974. Lektura niezwykle fascynująca, zważywszy na nowomowę partyjną. Dlatego pomyślałam też, że przyda się i słownik, do odczytywania narracji tamtej epoki.
Prezentację z konferencji można przejrzeć na platformie PREZI, albo w formie PDF.
Małgosia Baka